Dla Ciebie Polsko śpiewamy historię

Piątek, 29 listopad 2019

„Dla Ciebie Polsko śpiewamy historię…”- pod takim tytułem dnia 20 listopada 2019 roku w Zespole Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym odbyła się gala podsumowująca prawie dwu letnie  działania z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbyła się ona pod patronatem Starosty Wołowskiego Pana Janusza Dziarskiego oraz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty- Pana Romana Kowalczyka.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście- przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, włodarze, samorządowcy, kierownicy jednostek, dyrektorzy powiatowych i dolnobrzeskich szkół, przedstawiciele służb mundurowych. Powiat Wołowski reprezentował Kamil Jeżyna Członek Zarządu Powiatu Wołowskiego. Wśród miłej a jednocześnie podniosłej atmosfery panującej podczas spotkania młodzież oraz kadra mogła wysłuchać utwory w aranżacji chłopców oraz pieśń patriotyczną własnego autorstwa zaśpiewaną przez  Pana Romana Kowalczyka Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Wśród repertuaru znalazł się także utwór patriotyczny zaśpiewany przez Pana Marka Gadowicza, przedstawiciela IPN. Goście wspólnie z młodzieżą i kadrą placówki  odśpiewali pieśni patriotyczne. Punktem kulminacyjnym spotkania było otwarcie muralu „Mały Powstaniec” który zrobił ogromne wrażenie a szczególnie bardzo osobiste listy od Powstańców, które otrzymaliśmy a które zostały wyeksponowane na ścianie wokół Powstańca.

Podczas tego spotkania ważne było także rozstrzygnięcie konkursu „Dla Ciebie Polsko” w ramach którego chłopcy z każdej grupy wychowawczej wraz z wychowawcami przygotowali wystawy tematyczne o ważnych wydarzeniach z historii Polski. Goście zdecydowali, że konkurs wygrała grupa V. Tematem wystawy było „Powstanie Warszawskie”.

Ponieważ nasza gościnność jest znana, każdy z gości otrzymał na pamiątkę patriotycznego aniołka wykonanego przez chłopców.

Zaangażowanie chłopców i kadry pozwoliło przygotować uroczystość z której jesteśmy dumni. Pieczenie ciast, szykowanie ciepłych i zimnych dań, przygotowanie wystaw tematycznych, dekoracji i ozdób, dbałość o gości, część muzyczna i historyczna to wspólna praca wychowanków i kadry. Każdy dołożył swoją cegiełkę do uświetnienia tego uroczystego dnia.

Dziękujemy sponsorom gali - Panu Patrykowi Zarębskiemu – Wilcza 8, Państwu Marcie i Tomaszowi Czech - Stara Stołówka, Państwu Marcie i Rafałowi Czech - Cimone Pizza&Pasta oraz Panu Kazimierzowi Józek którzy wsparli nas przy organizacji.