Powiat przyjazny rowerom

Piątek, 23 październik 2009

Miło jest nam poinformować, że Starostwo Powiatowe w Wołowie otrzymało certyfikat „Przyjazny Rowerom” (Bike Friendly), przyznawany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa. Starosta Maciej Nejman odebrał certyfikat z rąk posła Piotra Cybulskiego 20 października podczas konferencji Partnerstwa Krainy Łęgów Odrzańskich, która odbyła się również w naszym Starostwie.
„Przyjazny Rowerom” to krajowy system certyfikacji obiektów turystycznych i innych, które promują zrównoważony transport uwzględniający specyficzne potrzeby rowerzystów i turystów rowerowych.

Powiat Wołowski, promując ten rodzaj turystyki jako najbardziej przyjaznej środowisku i mającej największe szanse rozwoju na naszym terenie, włączył się w program krakowskiej Fundacji. I tak w Punkcie Obsługi Klienta, pokój nr 5 w Starostwie Powiatowym w Wołowie, dostępna jest skrzynka z narzędziami – „pierwsza pomoc” dla rowerów – oraz segregator, w którym znajdują się informacje odnośnie noclegów, szlaków rowerowych, aptek, banków – jednym słowem wszystkie niezbędne informacje przydatne każdemu turyście.

Ponadto już niedługo dotychczasowe stojaki znajdujące się na dziedzińcu starostwa zostaną zamienione na jeszcze bardziej przyjazne rowerom.

Oprócz Starostwa certyfikat „Przyjazny rowerom” otrzymali także: Fundacja Centrum Spotkań i Dialogu Misjonarze Klaretyni (Dom Zakonny Misjonarzy Klaretynów w Krzydlinie Małej), Hotel Tumski we Wrocławiu, Sklep Spożywczy Irena we Wrocławiu, a także wrocławska IKEA.

rower 1

rower 2
od lewej: Poseł Piotr Cybulski, Anna Staworowska - Iwaszuk - dolnośląski koordynator projektu oraz Starosta Wołowski Maciej Nejman

rower 3
o. Mirosław Niewęgłowski z Fundacji Centrum Spotkań i Dialogu w Krzydlinie Małej

Rowerowe certyfikaty nie były jedynym tematem konferencji, która w głównej mierze poświęcona była współpracy organizacji pozarządowych z samorządem terytorialnym.

W ramach dwóch bloków tematycznych specjaliści omówili m.in. zmiany w przepisach, które określają prawne ramy tej współpracy. Wśród zaproszonych gości, oprócz posła Cybulskiego, znaleźli się także m.in. Piotr Frątczak – prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz Wioletta Matysek-Szumilas – Dyrektor Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego. Organizatorem spotkania byli: Starostwo Powiatowe w Wołowie, Lokalna Grupa Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich” oraz Fundacja Partnerstwo Doliny Środkowej Odry.