Wydrukuj artykuł

Kryształowi ludzie

Poniedziałek, 31 styczeń 2011

Za nami tradycyjne Spotkanie Noworoczne Powiatu Wołowskiego. Jak co roku spotkanie to jest doskonałą okazją do uhonorowania wyjątkowych osób i instytucji, które swoją działalnością zajmują szczególne miejsce w powiecie wołowskim.

W piątek Sala Sesyjna Starostwa Powiatowego w Wołowie zapełniła się gośćmi nie tylko z terenu powiatu wołowskiego.  Na uroczystość przybyli samorządowcy, przedstawiciele służb, inspekcji, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy. Wśród gości znalazł się także Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa. Tradycyjnie w trakcie spotkania wręczone zostały Honorowe Nagrody Starosty Wołowskiego Kryształy Roku 2010. Nagroda przyznawana jest corocznie osobom i instytucjom, które wniosły w minionym roku szczególny wkład w działania na rzecz rozwoju Powiatu Wołowskiego. Ideą nagrody jest jednocześnie promowanie ciekawych inicjatyw, które nie zawsze są dostrzegane, a jednak warte docenienia. W tym roku tymi szczególnymi wyróżnieniami uhonorowani zostali: Aleksander Marek Skorupa, Jerzy Więcławski, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Lubiążu, Wanda Hańska,  ks. Stanisław Małysa, Rafał Plezia - LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich”. O artystyczną oprawę uroczystości zadbali ubiegłoroczni laureaci Konkursu Piosenki Obcojęzycznej, Miriam Borowska uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Wołowie, oraz  zespół „Kościuszkowcy”, na co dzień  uczniowie Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Wołowie i należy podkreślić, że młodzi artyści zrobili duże wrażenie na gościach, którzy nagrodzili ich gromkimi brawami. 
Spotkanie miało też szczególny charakter dla naszej jednostki, gdyż również i my, odebraliśmy nagrodę z rąk przedstawicieli Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej. Jak już wcześniej informowaliśmy, Starostwo Powiatowe w Wołowie został Dolnośląskim Samorządem Roku 2010 w ramach konkursu „Dolnośląski Przedsiębiorca Społeczny Roku 2010”. Poniżej prezentujemy uzasadnienia wręczonych Kryształów.

 

Uzasadnienia – Kryształy Roku 2010


ALEKSANDER MAREK SKORUPA

za konsekwentne wspieranie samorządu powiatowego w realizacji trudnego zadania, jakim było zdobycie dotacji na oddłużenie powiatowej służby zdrowia w ramach tzw. Planu B. Bez tego cennego wsparcia, nasza droga do celu byłaby dłuższa.
Warto podkreślić, że mimo obowiązków i odległości zawsze mogliśmy liczyć na zainteresowanie Pana Posła, obecnego Wojewody Dolnośląskiego sprawami powiatu i uczestnictwo we wszelkich podejmowanych inicjatywach, niezależnie od tego czy były one realizowane przez samorząd, szkoły czy organizacje pozarządowe. W sytuacjach trudnych, ale jednocześnie strategicznych dla powiatu, był zawsze otwarty nie tylko na rozmowę, ale pomoc i konstruktywne działanie. Jego mediacja i tworzenie dobrego gruntu ułatwiało i umożliwiało podejmowanie kolejnych kroków, umożliwiających rozwój samorządu powiatowego.

JERZY WIĘCŁAWSKI

za pokazanie, że bycie samorządowcem to nie tylko pełnienie funkcji  radnego, ale także aktywne i bezpośrednie wspieranie rozwoju poszczególnych społeczności i miejscowości oraz opieka nad ich dziedzictwem i historią.
Pan Jerzy Więcławski był radnym powiatowym 3 kadencji. W 2010r w dużej mierze dzięki jego zaangażowaniu i odpowiedzialności w pełnieniu roli przewodniczącego komisji statutowej, opracowano Statut Powiatu Wołowskiego - niezwykle ważny dla naszego samorządu dokument. Podkreślić należy także społeczne zaangażowanie – jest wiceprezesem nowopowstałego Stowarzyszenia Miłośników Mojęcic „Dwór Mojęcice” i m.in. dzięki jego inicjatywie w powiecie wołowskim, w pięknych wnętrzach tego cennego zabytkowego obiektu, gościła wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu  "Architektura renesansowych dworów na Dolnym Śląsku". Wyrazy uznania należą się także za żmudną i cierpliwą opiekę nad spuścizną historyczną naszych przodków, ze szczególnym uwzględnieniem kultury materialnej wsi. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu i pasji w ubiegłym roku został odrestaurowany zegar na wieży kościoła w Stobnie.

WOJEWÓDZKI SZPITAL DLA NERWOWO I PSYCHICZNIE CHORYCH W LUBIĄŻU

w uznaniu bogatej historii i wszechstronnej działalności Szpitala - ważnej i jednej z najstarszych instytucji publicznych Powiatu Wołowskiego oraz za wieloletnią organizację niezwykłego Ogólnopolskiego Pleneru Osób Niepełnosprawnych „Jak Utrillo”.
Szpital w ubiegłym roku obchodził wyjątkowy jubileusz stulecia istnienia, jest więc jedną z najstarszych instytucji publicznych w naszym powiecie, ważnym pracodawcą i uczestnikiem życia społecznego. Na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych wpisał się organizowany już od 11 lat przez szpital Ogólnopolski Plener Osób Niepełnosprawnych Jak Utrillo, promujący twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych. Cieszymy się, że to niezwykłe wydarzenie odbywa się rokrocznie pod patronatem Starosty Wołowskiego. Warto również
podkreślić, że od ubiegłego roku, wraz z powołaniem Zespołu Szkół Specjalnych w Lubiążu współpraca między szpitalem, a samorządem powiatu nabrała nowego wymiaru i znaczenia.   

KS. STANISŁAW MAŁYSA

za stworzenie od podstaw niezwykłego wydarzenia artystycznego, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Cantus Organi i pokazanie, że małe miasteczka mogą być gospodarzem wielkich wydarzeń.
W 2010r. odbyła się jubileuszowa 10 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Cantus Organi. Już od dekady do Wołowa zjeżdżają się artyści z całego świata, by popularyzować muzykę organową, a kościół św. Wawrzyńca przez kilka tygodni września i października staje się prawdziwą świątynią muzyki. Z sukcesem i umiejętnie została wykorzystana szansa, jaką daje obecność w Wawrzyńcu zabytkowych organów z warsztatu mistrza Caspariniego. Cantus Organi to niewątpliwa wizytówka kulturalna Wołowa i Powiatu Wołowskiego, mająca duże znaczenie dla promocji i wizerunku naszego regionu.

WANDA HAŃSKA

za energię w podejmowaniu i kreowaniu wielu inicjatyw na rzecz najbliższego otoczenia, dzięki czemu Krzelów i jego mieszkańcy, niezależnie od wieku i zainteresowania, aktywnie działają w różnych sferach życia. Za udowodnienie, że inwestycja w rozwój samego siebie jest najlepszą inwestycją w rozwój swojej społeczności. 
Wanda Hańska - prezes Stowarzyszenia Jezierzyca - z sukcesem zdobywa i wykorzystuje szerokie spektrum środków zewnętrznych - od programu Działaj Lokalnie, poprzez Fundację Wspomaganie Wsi, po środki unijne z programu operacyjnego Kapitał Ludzki i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podejmowane działania to zarówno zwiększanie, często w kreatywny sposób, aktywności mieszkańców, konsekwentne dążenie do poprawy infrastruktury społecznej wsi (w tym poprzez własną fizyczną pracę), odnowienie tradycji obchodzenia Odpustu Matki Bożej Jagodnej w Krzelowie, nieustająca pomoc dla Klubu KOMETA Krzelów, czy aktywne uczestnictwo w lokalnej grupie działania, by wymienić te najważniejsze. Pani Wanda jest także „absolwentem” Szkoły Liderów – półtorarocznego programu edukacyjnego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.


RAFAŁ PLEZIA i LGD ”Kraina Łęgów Odrzańskich’’

za codzienną, mrówczą pracę we wdrażaniu idei partnerstwa pomiędzy trzema sektorami oraz zbliżanie i integrowanie różnych grup wokół jednego celu. Za silne
i wszechstronne włączanie powiatu wołowskiego i jego mieszkańców w turystyczny i społeczny rozwój Krainy Łęgów Odrzańskich. 
Rafał Plezia w 2010r obchodził 15-lecie swojej działalności w sektorze pozarządowym i jest to bez wątpienia dobry moment aby wyrazić nasze uznanie. Od lat jest inicjatorem i koordynatorem wielu akcji i idei, a dla wielu osób pierwszym nauczycielem i mentorem w ich społecznej działalności. Jesteśmy przy tym przekonani, że w jego działalności szczególne miejsce zajmuje powiat wołowski. Kierowana przez niego Lokalna Grupa Działania z sukcesem, mimo wielu, często nieoczekiwanych okoliczności i wymogów, z sukcesem wdraża Lokalną Strategię Rozwoju i partnerskie podejście LEADER oraz umacnia współpracę między różnymi podmiotami nie tylko na obszarze naszego powiatu, ale także z sąsiadującymi jednostkami.