Wydrukuj artykuł

Wyróżniony edukacyjny projekt powiatu

Poniedziałek, 09 wrzesień 2013

Projekt powiatu wołowskiego wdrażający nowy system doskonalenia nauczycieli  wyróżniony w Warszawie…


W dniach 04 – 05 września br. Ośrodek Rozwoju Edukacji zorganizował w Warszawie ogólnopolską konferencję oraz spotkanie konsultacyjne w ramach projektu System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół. Spotkanie informacyjno – konsultacyjne dla 120 koordynatorów projektów powiatowych, którzy wdrażają nowy system od września b.r. prowadzili na zaproszenie ORE przedstawiciele powiatów: wołowskiego i brzeskiego. W pierwszej części odbyła się prezentacja przedstawicieli Instytucji Pośredniczącej II stopnia na temat: Jak uniknąć błędów podczas realizacji projektu oraz przygotowując wnioski o płatność zgodnie z zasadami konkursu  i systemem realizacji PO KL.

 

W drugiej części spotkania, koordynatorzy projektów powiatowych pracowali w pięciu 22 – osobowych grupach warsztatowych prowadzonych przez  przedstawicieli powiatów  wołowskiego i brzeskiego. Również obecni byli na nich  przedstawiciele z Instytucji Pośredniczącej II stopnia oraz ORE. Sesję pierwszą, poświęconą wyzwaniom i strategiom działań w zakresie zarządzania projektem poprowadzili między innymi przedstawiciele naszego powiatu: Alicja Kamecka - główny specjalista Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Wołowie oraz Mariusz Mielcarek - kierownik projektu. Druga sesja miała na celu prezentację  wyzwań i strategii  działań w zakresie rocznych planów wspomagania. Odpowiedzialnymi za jej przebieg byli przedstawiciele SORE z powiatu brzeskiego. Podczas trzeciej sesji koordynatorom projektów powiatowych zaprezentowano strategie działań w zakresie sieci współpracy i samokształcenia. Tę część spotkania konsultacyjnego poprowadziły realizatorki projektu z naszego powiatu: Krystyna Adaśko – koordynator merytoryczny projektu, Małgorzata Urban – koordynator sieci współpracy dyrektorów i Danuta Haller - koordynator sieci współpracy nauczycieli humanistów. Spotkania przebiegały w twórczej atmosferze, stwarzały przestrzeń do wymiany poglądów i doświadczeń oraz wypracowanych w projekcie praktycznych rozwiązań, z którymi chętnie dzielili się prowadzący. Spotkanie zakończyło się utworzeniem ogólnopolskiej sieci współpracy osób odpowiedzialnych za realizację projektów powiatowych. Realizacja tego projektu obejmuje swymi działaniami całą Polskę i służy rozwojowi i doskonaleniu systemu doskonalenia nauczycieli, który już przynosi oczekiwane efekty.

 

Dnia 05 września, odbyła się ogólnopolska konferencja inaugurująca powiatowe projekty pilotażowe nowego systemu doskonalenia nauczycieli i wspomagania pracy szkół. Na zaproszenie Ośrodka Rozwoju Edukacji do Warszawy przyjechali przedstawiciele powiatów, które otrzymały dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu III, Działania 3.5 Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół. W tym roku szkolnym ponad 135 powiatów z całej Polski zostanie objętych kompleksowym wspomaganiem w tym ponad 5000 szkól i przedszkoli.

W konferencji wzięło udział ponad 300 uczestników: kuratorzy oświaty, dyrektorzy szkół, starostowie wygranych projektów, koordynatorzy powiatowi, dyrektorzy szkół i placówek wspomagania. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wystąpień, poświęconych zmianom wdrażanym do systemu doskonalenia nauczycieli oraz zapoznało się z przykładami dobrych praktyk wypracowanych przez powiaty wołowski, brzeski i chełmiński, które rozpoczęły realizację zadań już w styczniu 2013 r.

Konferencję otworzyła Ewa Dudek - wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji. Witając uczestników konferencji, podkreśliła znaczenie pilotażu i wskazała na wspierającą rolę ORE. W swej wypowiedzi zwróciła uwagę na to, jak ważne z perspektywy wprowadzanej zmiany są tego typu spotkania, wymiana doświadczeń, upowszechnianie dobrych praktyk i inicjowanie dyskusji wokół zagadnień kluczowych dla doskonalenia nauczycieli i funkcjonowania szkoły. Przypomniała też, że ostatecznymi beneficjentami wysiłku, podjętego w celu poprawy jakości pracy szkoły, są dzieci.

 

Założenia nowego systemu doskonalenia nauczycieli zaprezentowała Joanna Berdzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Według Pani Minister najważniejszym elementem nowego modelu wspomagania jest dostosowanie zakresu wspomagania do indywidualnej sytuacji szkoły; punktem wyjścia wszelkich działań wspomagających ma być rzetelna diagnoza potrzeb szkoły jako organizacji. Nowy system doskonalenia musi być z jednej strony powiązany z systemem nadzoru, a z drugiej - ma funkcjonować blisko szkoły - tak, aby umożliwiać współpracę. Szkoły powinny dzielić się między sobą dobrymi praktykami, zaś nauczyciele nie mogą być osamotnieni w swojej pracy - powiedziała Joanna Berdzik. Przypomniała, że dzięki nowym rozwiązaniom powstaną sieci współpracy i samokształcenia, skupiające dyrektorów i nauczycieli. Wiceminister zwróciła uwagę, że docelowo we wspomaganiu szkół uczestniczyć będą również biblioteki pedagogiczne i poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Marianna Hajdukiewicz, koordynator projektu System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół przedstawiła działania, które do 2015 roku będą prowadzone przez ORE, a których głównym celem jest wspieranie powiatów we wdrażaniu nowego systemu doskonalenia.

Anna Marciniak, kierownik Zespołu Kontraktowania w Instytucji Pośredniczącej II stopnia, zaprosiła osoby odpowiedzialne w powiatach za realizację projektów do udziału   w szkoleniach, które pomogą w realizowaniu zadań formalnych, wynikających z zawartych umów i obowiązujących przepisów prawa. Zaś powiaty, które do tej pory nie ubiegały się o środki finansowe, zostały zaproszone do aplikowania w kolejnych rundach konkursu.

W drugiej części konferencji uczestnicy obejrzeli film o działaniach pilotażowych w trzech wybranych  powiatach, które rozpoczęły prace z początkiem 2013 roku. Bohaterami filmów byli starostowie, koordynatorzy projektów, SORE, koordynatorzy sieci, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz nauczyciele z powiatów wołowskiego, brzeskiego i chełmińskiego.

Ciekawą formą  prezentacji działań z wybranych powiatów był panel dyskusyjny. Dobrymi praktykami wypracowanymi  w projektach powiatowych wdrażanych  od stycznia 2013 roku dzielili się przedstawiciele powiatów - powiat wołowski reprezentował wicestarosta – pan Grzegorz Łyczko, który w pozytywnym świetle przedstawił zarówno wszelkie działania realizowane w ramach projektu jak i zaangażowanie oraz entuzjazm osób realizujących projekt. Podzielił się doświadczeniem i zachęcił do uczestnictwa w projekcie, dostrzegając w nim drogę do sukcesu szkół powiatu wołowskiego. Wśród uczestników konferencji była też Magdalena Drzazga – dyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Wołowie, realizująca projekt w swojej szkole, prezentująca wypracowane w projekcie efekty pracy zespołu nauczycieli.

Uczestnicy konferencji w przerwach między kolejnymi wystąpieniami mogli zasięgnąć informacji i obejrzeć wytwory powstałe w czasie realizacji projektów. Było to możliwe dzięki stoiskom promocyjnym, przygotowanym przez powiaty: wołowski, brzeski, chełmski i sieradzki. Celem naszego stoiska było nie tylko promowanie powiatu, ale przede wszystkim wypracowanych w projekcie efektów, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, pokazanie aktywności uczestników projektu, ich zaangażowania i pozytywnego nastawienia. Trzeba przyznać, że mieliśmy co robić, bo stoisko naszego powiatu cieszyło się dużym zainteresowaniem.

 

Przed 135 powiatami wdrażającymi projekt doskonalenia nauczycieli cały rok ciężkiej pracy, przed naszym projektem duże wyzwanie tj. utrzymanie wysokiego poziomu realizacji zadań projektowych do końca 2014 roku. Wszystkim osobom zaangażowanym w prowadzenie zadań projektowych w powiecie wołowskim w roku szkolnym 2013/2014 życzymy powodzenia, aby wypracowany system kompleksowego wspomagania pracy szkół przełożył się bezpośrednio na podniesienie jakości pracy szkół, a najważniejszymi beneficjentami działań projektowych byli uczniowie szkół powiatu wołowskiego.