Wydrukuj artykuł

Etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

Poniedziałek, 20 kwiecień 2020

Od dzisiaj zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Podejmowane działania podzielone zostały na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli.

 

Najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Cztery etapy znoszenia ograniczeń

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa obowiązują od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

 

PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

Życie społeczne: – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Od dzisiaj można korzystać z lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze. Jednak, aby przebywać na zewnątrz należy pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego i zasłanianiu twarzy !
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte !

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m² powierzchni.

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Stopniowe zdejmowanie obostrzeń – kolejne daty wyznaczane po analizie

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od:

DRUGI ETAP

Działalność gospodarcza:

Życie społeczne:

TRZECI ETAP

Działalność gospodarcza:

Życie społeczne:

CZWARTY ETAP

Działalność gospodarcza:

Życie społeczne:

Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości !

 

Zachowajmy ostrożność !