Wydrukuj artykuł

Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego

Środa, 29 kwiecień 2020

29 kwietnia odbył się Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego.  Na pytania starostów i Prezydentów miast na prawach powiatu odpowiadał Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski oraz Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Zbigniew Terek.

 


Głównym tematem telekonferencji było omówienie obecnej sytuacji regionu związanej z koronawirusem. Starostowie poruszali m.in. problematykę finansowania kosztów walki z Koronawirusem. Starosta Wołowski Janusz Dziarski zwrócił się do Wojewody Dolnośląskiego z prośbą o udrożnienie przepływu informacji dotyczących osób zakażonych od służb Wojewody do sanepidów powiatowych. Ponieważ zdarza się, że są różnice pomiędzy komunikatami w województwie i powiecie. Takie sytuację niepokoją mieszkańców, którzy często analizują odmienne dane sądząc, że „władza ukrywa prawdziwe dane”.

 

Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski  odniósł się również do konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, którzy zapowiedzieli drugi etap odmrażania gospodarki i znoszenia restrykcji związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 4 maja 2020 r. otwarte zostaną hotele i noclegownie, galerie handlowe: jeden klient na 15 m2, częściowo zostaną zniesione również restrykcje dotyczące instytucji kulturalnych (biblioteki, muzea, galerie sztuki), będą możliwe zabiegi rehabilitacyjne (z wyłączeniem salonów masażu). Natomiast od  6 maja otwarte zostaną żłobki i przedszkola. Decyzje będą podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie.

 

Dyrektor Terek referował tematykę związaną ściśle ze służbą zdrowia. Sprawy jej funkcjonowania i finansowania w czasie zwalczania koronawirusa w głównej mierze interesowały starostów. Sygnalizowano wysokie koszty i niską płatność przez NFZ za tzw. triaż i organizowanie we wszystkich szpitalach izolatoriów dla podejrzanych o zarażenie Covid-19.