Lubiąż w ogniu...przeszłości

Środa, 17 sierpien 2011

Jeszcze tylko kilka dni zostało do historycznej inscenizacji „Oblężenia Klasztoru”. Tegoroczna edycja będzie inna od poprzednich, a to za sprawą niezwykłej organizacji, pomysłów, promocji i ludzi, którzy włączyli w przygotowania.

„Oblężenia Klasztoru” to niepowtarzalna inscenizacja nawiązująca do historii i dziedzictwa cysterskiego Lubiąża. Odwołuje się do historii z początków piętnastego wieku, kiedy na klasztor napadła banda żądnego łupów rycerza-rabusia. Jego oddziały splądrowały przyklasztorną wioskę – rozbiwszy obóz pod murami klasztoru, przystąpiły do szturmowania umocnień. Ataki odpierała miejscowa ludność, wspierana mieczami nielicznej drużyny rycerskiej oraz modlitwami cystersów.

W ramach promocji oblężenia nakręcony został dziesięciominutowy film promujący imprezę, obejrzeć go można tutaj: link

Jak donoszą „jaskółki”, przygotowania do oblężenia trwają już „pełną parą”. Od 16 sierpnia w Centrum Spotkań i Dialogu w Krzydlinie Małej trwa letni obóz, podczas którego wolontariusze wybudują wioskę historyczną pod klasztorem, zajmą się budową palisady obrońców i innych elementów scenografii, budową małej infrastruktury tj. oznakowania kierunkowego, ogrodzenia, podestów itp., rozłożeniem i złożeniem stoisk dla gości, zabezpieczeniem imprezy (kierowaniem ruchu, parkingami, informacją, logistyką). Natomiast po zakończeniu imprezy uporządkują teren wokół klasztoru.

Od 17 sierpnia odbywają warsztaty bębniarskie. Celem warsztatów jest przygotowanie przez Konrada Rogińskiego (prowadzącego zajęcia) grupy ludzi do stworzenia instrumentalnego podkładu muzycznego dla inscenizacji. Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólny występ towarzyszący pokazom. Godzinne warsztaty odbywają się   17-18 sierpnia o godzinie 18.00, natomiast 20 sierpnia o godzinie 20.00

Wspólnie z organizatorami zaprosiliśmy grupy nieformalne, stowarzyszania i fundacje oraz  wioski nie tylko z terenu powiatu wołowskiego, ale również z obszaru całego partnerstwa Kariny Łęgów Odrzańskich,  do zgłaszania swoich stoisk i prezentacji w ramach imprezy. Zachęcaliśmy również lokalnych rękodzielników, twórców, przetwórców do pochwalenia się swoimi dziełami. W ramach stoisk, będzie można sprzedawać swoje produkty oraz prezentować swój dorobek, tworzyć pokazy itp. Organizatorzy przewidują, że w tym roku oblężenie odwiedzi od 3 do 5 tyś. widzów, a zatem jest to doskonała okazja do pokazania się i wypromowania.

Dzięki wsparciu Fundacji Polska Miedź powstanie hustycki wóz bojowy, bombarda i pawęże, które będą jedną z ciekawszych atrakcji tegorocznego wydarzenia. Natomiast po inscenizacji powstanie stała wystawa pod tytułem "Oblężenie Klasztoru".

No i na koniec chcemy dodać, że i Powiat Wołowski dołożył swoją cegiełkę do tego niezwykłego przedsięwzięcia. To między innymi za naszą sprawą będziecie mogli Państwo posłuchać koncertu jazzowego o godz. 22.00

Zachęcamy wszystkich do śledzenia najnowszych informacji o Oblężeniu na stronie imprezy www.oblezenieklasztoru.pl oraz na specjalnym profilu na Facebook.com. Polubmy już teraz to wydarzenie! A 20 sierpnia widzimy się w Lubiążu!

Serdecznie zapraszamy!