Menu lewe

Wińsko zawsze z Powiatem Wołowskim

Adresownik

Biuro Rzeczy Znalezionych

RODO

Nieodpłatna pomoc prawna

Poprawny CSS!

Valid XHTML 1.0 Transitional

Aktualności

O cystersach w Lubiążu

Piątek, 28 maj 2010

Od 5 czerwca będzie można obejrzeć w lubiąskim klasztorze nową wystawę opowiadającą o Cystersach, ich wpływie na Dolny Śląsk, ale i o zmierzchu tego wielkiego klasztoru. Ekspozycję „Zmierzch klasztorów” – od przełomu do czasów najnowszych” przygotowało Haus Schlesien, a honorowym patronatem objął Starosta Wołowski Maciej Nejman.

W tym roku przypada 200 rocznica kasaty zakonów śląskich, a szczególne znaczenie cystersów dla Śląska każe skupić się właśnie na klasztorach cysterskich, przy okazji wspominania wydarzeń związanych z sekularyzacją w 1810 roku. Obok największego i najstarszego klasztoru cystersów w Lubiążu nad Odrą zaprezentowane zostaną dolnośląskie opactwa cysterskie w Henrykowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Krzeszowie i klasztor żeński w Trzebnicy, a także Rudy oraz Jemielnica na Górnym Śląsku. W projekcie, sponsorowanym przez niemieckie Ministerstwo Kultury, temat ten zostanie przedstawiony w różnych miejscach: w Polsce zostały przygotowane dwie wystawy - w Lubiążu i w Kamieńcu Ząbkowickim, bowiem główny nacisk położono właśnie na te dwa klasztory. Dwujęzyczne wystawy będą prezentowane na stałe w byłych klasztorach i stworzą zwiedzającym możliwość pogłębienia wiedzy o szczególnym znaczeniu tych miejscowości i ich obiektów architektonicznych w historii Śląska. Ponadto HAUS SCHLESIEN w swojej siedzibie w Königswinter k. Bonn zaprezentuje od 5 września do 28 listopada 2010 obszerną dwujęzyczną wystawę specjalną o wszystkich siedmiu klasztorach cysterskich. Ekspozycja ta od grudnia 2010 roku będzie udostępniona jako wystawa wędrowna.

Wszystkie trzy wystawy zajmują się historycznym rozwojem klasztorów cysterskich na Śląsku, aż do ich kasaty i upaństwowienia w roku 1810, ich dalszym użytkowaniem oraz głębokimi zmianami, jakie nastąpiły po 1945 roku. Przedstawione zostanie bogate życie kulturalne cystersów, którzy jako pionierzy chrystianizacji odegrali istotną rolę nie tylko w życiu religijnym, ale także gospodarczym i kulturalnym regionu.

Śląska gałąź cystersów sięga XII w, kiedy to na wezwanie piastowskiego księcia Bolesława I Śląskiego bracia zakonni wyruszyli z nadreńskiej Pforty do Lubiąża nad Odrą; dokument założycielski został wydany w 1175 roku. 7 wieków później przeprowadzona została w całym królestwie Prus kasata zakonów: majątek m.in. 76 śląskich klasztorów oraz majątek kapituły wrocławskiej zostały uznane za własność państwa, a instytucje i wspólnoty religijne – rozwiązane. Budynki i nieruchomości musiały być przeznaczone na inne cele, które znacznie różniły się od dotychczasowych. Bogate zbiory klasztorne stanowiły trzon biblioteki powstałego w 1811 roku we Wrocławiu uniwersytetu Fryderyka Wilhelma, a więc dzisiejszej biblioteki uniwersyteckiej.

 

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, które odbędzie się w salach Pałacu Opatów w sobotę, 5 czerwca 2010 roku o godz. 14.00.

Dodatkową atrakcją otwarcia będzie występ polsko-niemieckiego zespołu Max Joseph Trio z Monachium. Wstęp bezpłatny.

zapisz jako pdfwydrukujikona kopertycofnij
© 2009-2010 Powiat Wołowski. All rights reserved
on line: 26
odwiedziny: 11746138

Informacja o finansowaniu projektu