Wydrukuj artykuł

Raz na ludowo

Poniedziałek, 11 lipiec 2011

Ledwo co w Lubiążu skończył się Slot Art Festiwal, to w niewielkich Wyszęcicach w gminie Wińsko rozpoczął się kolejny festiwal - tym razem piosenki ludowej i biesiadnej.

Już po raz trzeci Wyszęcice gościły zespoły i kapele ludowe, w tym roku aż 16 i to nie tylko z naszego powiatu czy gmin ościennych, ale z całego Dolnego Śląska. Jak zawsze pogoda dopisała, a wraz z nią widzowie, dobra zabawa i dużo dobrego humoru. Zespoły prezentowały nie tylko róznorodny repertuar (od skocznych kawałków po oryginalne pieśni łemkowskie), ale także barwny wachlarz ludowych strojów i tradycji. Warto wspomnieć, że najmłodsza uczestniczka miała lat 8, a najstarsza...jak zawsze - 18 :-).

Zespoły rywalizowały w dwóch kategoriach: kapele ludowe i zespoły śpiewacze, choć słowo "rywalizowały" chyba tu nie pasuje, bo wśród uczestników panowała naprawdę przyjacielska atmosfera. Wszystkich zresztą łączy pasja i miłość do folkloru. Poza tym jeśli akurat nie jesteś na scenie, to zawsze możesz skorzystać z okazji i potańczyć jak koledzy i koleżanki z drugiego zespołu grają :-) Choć najmilej to potańczyć właśnie z nimi...

 

Jednak, aby dotrzymać reguł festiwalu, jury i publiczność musiała dokonać wyboru. I tak w kategorii "kapele ludowe" I miejsce zajęli brawurowi "Kulinianie" ze Środy Śląskiej, natomiast wśród "śpiewaków" laur zwycięstwa przypadł zespołowi "Roztoka" z Rudnej. W tej kategorii II miejsce wywalczyły "Mojęcice" :-). Warto również odnotować występ nowego zespołu z Głębowic, który powstał zaledwie kilka miesięcy temu, w kwietniu. Publiczność natomiast wyróżniła zespół "Podolanki" z Nowej Wsi Lubińskiej, laureata II miejsca wśród kapel.

Festiwal, jak zawsze przy tego typu imprezach, był okazją do prezentacji lokalnego rękodzieła i pysznych lokalnych wyrobów. Ze swoimi wyrobami zagościła także delegacja "Wrzosowej Krainy" z Przemkowa. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci i powodów dla dorosłych, by co jakiś czas sięgać do kieszeni...

Organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i integracji regionu "Wyszęciczanie" przy wsparciu Rady i Funduszu Sołeckiego Wyszęcic, Fundacji Polska Miedź oraz wielu życzliwych osób. Cieszymy się również, że i Powiat Wołowski mógł wesprzeć to barwne i radosne wydarzenie!
Wszystkich, którzy byli i których zabrakło zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z festiwalu.