Wydrukuj artykuł

Pod znakiem historii

Wtorek, 16 czerwiec 2009

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem spotkań z historią. We wtorek w wołowskim Zespole Szkół Ogólnokształcących odbyła się konferencja pt. „Poznajmy swoje korzenie”, a następnego dnia młodzież spotkała się z historykiem i regionalistą, Józefem Piątkowskim.

Najciekawszym punktem wtorkowej konferencji były wykłady dr Wojciecha Trębacza i dr Stanisława Bogaczewicza. Poświęcone one były początkom funkcjonowania Urzędu Bezpieczeństwa na terenie powiatu wołowskiego oraz represjom władzy wobec Kościoła katolickiego. Drugi z wykładów wzbudził szczególne zainteresowanie bowiem opowiadał o losach wspaniałego społecznika, ks. Józefa Bełcha ze Smogorzowa Wielkiego. Zebrani mogli również zobaczyć prezentację Natalii Laszkiewicz - uczennicy wołowskiego LO, która zakwalifikowała się do etapu ponadwojewódzkiego IV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego. W konferencji oprócz młodzieży wzięli udział m.in. poseł na Sejm RP Aleksander Marek Skorupa, ksiądz dziekan Jan Kwasik oraz Starosta Wołowski, Maciej Nejman.
Maciej Nejman powitał również młodzież w starostwie na środowym spotkaniu z historykiem Józefem Piątkowskim - regionalistą urodzonym i mieszkającym przez długie lata w Wołowie, a obecnie zamieszkującym Kostrzyn n. Odrą. Józef Piątkowski jest prawdziwą skarbnicą wiedzy historycznej o naszym powiecie dlatego przybyła na spotkanie młodzież miała niepowtarzalną okazję poznać pasjonata i jego ciekawostki historyczne o naszej ziemi.