KULISY PRACY WROCŁAWSKIEGO PORTU LOTNICZEGO ODKRYTE!!!

Piątek, 04 kwiecień 2014

50-tonowe pojazdy strażackie, 60-kilowe kombinezony pirotechników,  setki metrów pasa startowego i bramki RFID,… To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie mieli okazję zobaczyć uczniowie klasy I i II Technik Logistyk, uczestnicy wycieczki po wrocławskim porcie lotniczym od kuchni.

1 kwietnia, logistycy z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do Międzynarodowego Portu Lotniczego we Wrocławiu. Grupa wraz z przewodnikiem, panem Ryszardem Drozdem rozpoczęła swoją podróż w głównym holu terminala nowego portu lotniczego. Zapoznał z historią lotniska, przedstawił szereg procedur określających podstawowe zasady pracy poszczególnych działów i stanowisk portu, przekazał fachową wiedzę i wskazówki związane z działalnością portu lotniczego.

Następną atrakcją był taras widokowy, z którego można było przyjrzeć się startom i odlotom samolotów oraz tankowaniu paliwa. Widok lądującego i kołującego po płycie lotniska, Boeinga 737-800 i 737-200 linii Ryanair był nie lada atrakcją.

Po przejściu ścieżki pasażera, która jest dostępna dla wszystkich, uczniowie odwiedzili miejsca, które na co dzień są poza zasięgiem pasażerów. Największy zachwyt wzbudziły oczywiście pojazdy lotniskowe – wozy straży pożarnej, FELIX 8X8, które powstały na zamówienie wrocławskiego lotniska. Obsada wozu straży pożarnej zaprezentowała symulację specjalnym robotem do przenoszenia niebezpiecznych pakunków czy pożaru samolotu, podczas pokazu można było podziwiać pracę strażaków, pirotechników i straży granicznej.

Uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się typowym stanowiskom pracy logistyka, min. stanowiska odprawy biletowo-bagażowej „check-in”, rejestrowanie bagażu i nadanie kodu kreskowego, elektroniczna wymiana danych podróżnych (EDI), obsługa przejść przez bramki kontroli bezpieczeństwa (RFID) gdzie sprawdzane są dokumenty, bilet oraz prześwietlany bagaż podręczny, kontrola służby celnej i paszportowej, czy obsługa lotniska. Logistycy jednym tchem wymieniali środki transportu lotniczego, środki transportu wewnętrznego i zewnętrznego znajdujące się na płycie lotniska.

Celem wycieczki było przybliżenie uczniom specyfikacji środowiska pracy technika logistyka, kierunku w jakim się aktualnie kształcą. Technik logistyk jest jednym z najnowocześniejszych i dobrze płatnych zawodów na rynku krajowym i zagranicznym. Zajmuje się transportem lotniczym, drogowym, kolejowym, magazynowaniem, spedycją i przepływem towarów i wyrobów. Głównymi partnerami dla logistyków są wojsko, policja, straż, straż graniczna, przemysł, budownictwo, handel, transport, telekomunikacja. Logistyka to nowoczesny kierunek - stale wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny, którzy potrafią podnosić konkurencyjność i efektywność funkcjonowania przedsiębiorstw.

Barbara Paszkiewicz, Agnieszka Rak-Skrzypek

– nauczycielki przedmiotów logistycznych