Innowacyjne lekcje przedsiębiorczości

Czwartek, 15 wrzesień 2011

Atrakcyjna lekcja to jest to, czego oczekują uczniowie i czego pragną nauczyciele. Uczyć ciekawie w dodatku wykorzystując najnowsze wynalazki techniki to marzenie wielu nauczycieli. W Zespole Szkół Społecznych w Wołowie i w Zespole Szkół im. T. Kościuszki takie marzenia się spełniają!

Od 1 września uczniowie klas pierwszych tych dwu szkół uczą się przedmiotu Podstawy Przedsiębiorczości zgodnie z innowację pedagogiczną dotyczącą projektu pt. "Być przedsiębiorczym – nauka przez działanie. Innowacyjny program nauczania przedsiębiorczości w szkołach ponadgimnazjalnych”. Możliwe stało się to dzięki firmie pwn.pl sp. z o.o. która z udziałem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego z Wiednia zajęła się realizacją projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, z Priorytetu III, Działania 3.5 Projekty Innowacyjne.

Taką innowację wdrożono w 30 dolnośląskich szkołach i każda z nich na wakacjach otrzymała tablicę interaktywną wraz z oprogramowaniem, nowoczesny projektor i drukarkę. Ale nie tylko te rzeczy stanowią o nowoczesności projektu. Ogromną jego wartością są przede wszystkim stworzone narzędzia edukacyjne – portal wiedzy, prezentacje multimedialne, symulacje biznesowe i e- podręczniki. I najważniejsze dla nauczyciela – przygotowane lekcje łącznie z celami, ćwiczeniami, case study, krzyżówkami, zagadkami, i wszystkim, co sprawia, ze lekcja staje się niezwykła. Pomocny w prowadzeniu zajęć jest również poradnik metodyczny dla nauczyciela, opisujący szczegółowo każdą lekcję. Program nauczania został tak stworzony, żeby na zajęciach można było korzystać z wszystkich nowatorskich metod opartych o nowoczesne technologie.

W ramach realizacji projektu „Być przedsiębiorczym” na zajęciach dodatkowych uczniowie będą realizowali projekty edukacyjne, które zostały fantastycznie przygotowane przez autorów – nauczycieli akademickich Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Każdy detal w projekcie edukacyjnym jest dopracowany do perfekcji – rola nauczyciela opiera się jedynie na wspieraniu i kontroli. Aby jeszcze zachęcić uczniów do pracy, zostały dla nich przygotowane różnego rodzaju konkursy, spotkania na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, Dni Przedsiębiorczości, jak również gadżety i materiały promocyjne. Każdy uczeń biorący udział w projekcie oprócz dostępu do portalu i e-booków, otrzyma bezpłatnie papierową wersję podręcznika.
To pierwszy taki projekt edukacyjny z przedsiębiorczości, w którym tak wiele narzędzi otrzymują nauczyciele i z którego w pełni mogą korzystać uczniowie. A wszystko  po to, by nauka stawała się prawdziwą przyjemnością. Nauczyciele w ramach projektu spędzili w maju 2011r sześć wspaniałych dni w Wiedniu, uczestnicząc w zajęciach na Uniwersytecie Ekonomicznym i w szkole Schumpetera, a na grudzień 2011r przewidziana jest wizyta gości z Wiednia celem przeprowadzenia ewaluacji pod kątem wykorzystania dobrych europejskich praktyk w zakresie nauczania przedsiębiorczości.

Honorowy patronat nad projektem objęła pani Beata Pawłowicz, Dolnośląski Kurator Oświaty a włodarze Powiatu Wołowskiego powinni być dumni, że aż dwie powiatowe szkoły uczestniczą w takim ciekawym projekcie edukacyjnym i realizują innowację pedagogiczną!

Tekst: Izabela Michońska